| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | — | $82M | — | -82.6% |
| Op. Income | -$56M | — | $1M | — | -4532.3% |
| Gross Margin | -184.1% | — | 28.8% | — | -212.9pp |
| Net Margin | -436.0% | — | -91.7% | — | -344.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.67 | — | $-0.01 | — | -5328.6% |
| Free Cash Flow | -$70M | — | -$74M | — | 5.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | -$26M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | -$55M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $382.3K |
| Interest Expense | $364.8K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$9M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$68M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $8.2K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $474.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $31M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $218.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $31M |
| FREE CASH FLOW | -$70M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $121M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $162M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $2.3K |
| Intangible Assets | $52M |
| Long-Term Investments | $47M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $151M |
| TOTAL ASSETS | $313M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $93M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $30M |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $94M |
| TOTAL LIABILITIES | $187M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $439M |
| Retained Earnings | -$318M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $533.1K |
| Other Equity | -$1.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $313M |
| Total Debt | $52M |
| Net Debt | -$70M |