| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | — | $43M | — | -74.6% |
| Op. Income | -$31M | — | -$10M | — | -218.4% |
| Gross Margin | -13.8% | — | 14.3% | — | -28.1pp |
| Net Margin | -254.5% | — | -28.1% | — | -226.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.35 | — | $-0.15 | — | -130.8% |
| Free Cash Flow | -$37M | — | -$79M | — | 53.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $67.2K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $6.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $498.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$37M |
| Capital Expenditure | -$392.8K |
| Acquisitions (Net) | $2.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$389.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | -$38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $122M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $53M |
| Long-Term Investments | $47M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $160M |
| TOTAL ASSETS | $311M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $32M |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $105M |
| TOTAL LIABILITIES | $155M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $436M |
| Retained Earnings | -$285M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $836.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $156M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $156M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $311M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$102M |