| Metric | Q3 2026 | Q2 2026 | Q3 2025 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $416M | $391M | $322M | 6.3% | 29.2% |
| Op. Income | -$2M | -$27M | -$44M | 93.5% | 96.1% |
| Gross Margin | 76.7% | 76.9% | 76.4% | -0.2pp | 0.3pp |
| Net Margin | 1.9% | -4.3% | -11.7% | 6.2pp | 13.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.03 | $0.19 | 145.2% | -93.0% |
| Free Cash Flow | $56M | $44M | $31M | 26.4% | 78.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $416M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $319M |
| R&D Expenses | $86M |
| Selling & Marketing | $168M |
| General & Administrative | $66M |
| SG&A Expenses | $235M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $321M |
| Cost & Expenses | $418M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $78M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$221M |
| Sales/Maturities of Investments | $182M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $694.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$841.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$139.0K |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $275M |
| Short-Term Investments | $487M |
| Net Receivables | $257M |
| Inventory | $55M |
| Other Current Assets | $185M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $141M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $385M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $530M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $621M |
| Other Current Liabilities | $95M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $806M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $134M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $204M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.9B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | -$199M |