| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $111M | $104M | $92M | 6.5% | 20.2% |
| Op. Income | -$7M | -$11M | -$18M | 32.8% | 59.2% |
| Gross Margin | 72.4% | 70.4% | 69.0% | 2.0pp | 3.3pp |
| Net Margin | -6.2% | -8.9% | -19.7% | 2.6pp | 13.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.13 | $-0.28 | 27.0% | 66.1% |
| Free Cash Flow | $14M | $10M | $2M | 40.4% | 636.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $111M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $118M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $758.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $758.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $202.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$107.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $323M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $433M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $286M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $381M |
| TOTAL ASSETS | $814M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $220M |
| Other Current Liabilities | $51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $297M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $953.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $321M |
| Common Stock | $81.0K |
| Additional Paid-In Capital | $998M |
| Retained Earnings | -$505M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $492M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $492M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $814M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$307M |