| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $408M | — | $233M | — | 74.7% |
| Op. Income | -$48M | — | -$40M | — | -19.4% |
| Gross Margin | 83.8% | — | 85.7% | — | -2.0pp |
| Net Margin | -11.0% | — | -18.0% | — | 7.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.60 | — | $-1.54 | — | -3.9% |
| Free Cash Flow | $2M | — | -$25M | — | 110.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $408M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $69M |
| Selling & Marketing | $74M |
| General & Administrative | $246M |
| SG&A Expenses | $321M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $389M |
| Cost & Expenses | $455M |
| OPERATING INCOME | -$48M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | $613.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$45M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $52M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$43.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $235M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $227M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $442M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $61M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $530M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $565M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $29.0K |
| Additional Paid-In Capital | $820M |
| Retained Earnings | -$324M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$86.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $496M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $496M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $565M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$425M |