| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $233M | — | $115M | — | 102.3% |
| Op. Income | -$40M | — | -$56M | — | 29.1% |
| Gross Margin | 85.7% | — | 84.7% | — | 1.0pp |
| Net Margin | -18.0% | — | -49.6% | — | 31.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.54 | — | $-2.19 | — | 29.7% |
| Free Cash Flow | -$25M | — | -$56M | — | 55.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $233M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $37M |
| Selling & Marketing | $48M |
| General & Administrative | $155M |
| SG&A Expenses | $203M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $240M |
| Cost & Expenses | $273M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $125.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$42M |
| Income Tax Expense | $72.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$42M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$40M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$42M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $27M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $214M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $269M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $204.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $295M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $134.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $66M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $508M |
| Retained Earnings | -$279M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$55.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $229M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $229M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $295M |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | -$180M |