| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $388.4K | $226.0K | $9M | 71.9% | -95.8% |
| Op. Income | -$36M | -$37M | -$36M | 4.0% | 0.6% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -8734.8% | -15725.3% | -412.8% | 6990.5pp | -8322.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.52 | $-1.61 | $-0.16 | 5.6% | -850.0% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$32M | -$68M | 10.0% | 56.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $388.4K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $388.4K |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $313.5K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | -$33M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$68M |
| Sales/Maturities of Investments | $62M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $698.6K |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $149M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $175M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $605.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $193M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $269.7K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$751.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $138M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $138M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $193M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $11M |