| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $226.0K | $114.9K | $784.4K | 96.6% | -71.2% |
| Op. Income | -$37M | -$44M | -$104M | 15.7% | 64.4% |
| Gross Margin | 100.0% | -902.3% | 100.0% | 1002.3pp | 0.0pp |
| Net Margin | -15725.3% | -35364.8% | -13832.0% | 19639.5pp | -1893.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.61 | $136.92 | $-0.48 | -101.2% | -235.4% |
| Free Cash Flow | -$32M | -$37M | -$51M | 12.5% | 36.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $226.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $226.0K |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $313.5K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$36M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$36M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $313.5K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$23.9K |
| Acquisitions (Net) | -$54M |
| Purchases of Investments | -$26M |
| Sales/Maturities of Investments | $80M |
| Other Investing Activities | $54M |
| NET CASH FROM INVESTING | $54M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$32.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $142M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $666.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $233M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $64M |
| Common Stock | $268.1K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$691.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $169M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $169M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $233M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | -$22M |