| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $206M | — | $156M | — | 31.8% |
| Op. Income | $73M | — | $60M | — | 22.2% |
| Gross Margin | 85.0% | — | 87.1% | — | -2.0pp |
| Net Margin | 36.4% | — | 39.1% | — | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.89 | — | $0.80 | — | 11.2% |
| Free Cash Flow | $79M | — | $62M | — | 28.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $206M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $175M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $87M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $93M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $73M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $416.0K |
| EBIT | $73M |
| EBITDA | $73M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $206M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $175M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $87M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $93M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $73M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $76M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $416.0K |
| EBIT | $73M |
| EBITDA | $73M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75M |
| Depreciation & Amortization | $416.0K |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$178.0K |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $79M |
| Capital Expenditure | -$463.0K |
| Acquisitions (Net) | $21M |
| Purchases of Investments | -$225M |
| Sales/Maturities of Investments | $183M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $79M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $192M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $290M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $64.0K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $296M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $880.0K |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $40M |
| Common Stock | $108.0K |
| Additional Paid-In Capital | $102M |
| Retained Earnings | $169M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | $356.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $254M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $296M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$68M |