| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $309.0K | $970.7K | $2M | -68.2% | -84.0% |
| Op. Income | -$852.5K | -$375.3K | $370.0K | -127.1% | -330.4% |
| Gross Margin | 3.3% | -19.9% | 38.5% | 23.2pp | -35.2pp |
| Net Margin | -272.2% | -51.5% | 15.1% | -220.7pp | -287.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | $-0.28 | $0.18 | -67.9% | -361.1% |
| Free Cash Flow | -$102.3K | -$769.8K | -$204.0K | 86.7% | 49.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $309.0K |
| Cost of Revenue | $298.8K |
| GROSS PROFIT | $10.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $461.6K |
| General & Administrative | $491 |
| SG&A Expenses | $462.1K |
| Other Expenses | $400.6K |
| Operating Expenses | $862.7K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$852.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19.0K |
| Other Income/Expenses | -$18.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$871.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$871.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$841.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$841.0K |
| D&A | $15.0K |
| EBIT | -$852.0K |
| EBITDA | -$837.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$839.9K |
| Depreciation & Amortization | $15.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $375.9K |
| Change in Working Capital | $578.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $124.5K |
| Capital Expenditure | -$226.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$226.9K |
| Net Debt Issuance | $493.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $491.3K |
| FREE CASH FLOW | -$102.3K |
| Net Change in Cash | $394.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $444.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $648.1K |
| Other Current Assets | $87.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $360.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $148.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $468.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$500.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $336.1K |
| Minority Interest | -$152.5K |
| TOTAL EQUITY | $183.6K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $1M |