| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $3M | — | 49.9% |
| Op. Income | -$810.0K | — | -$301.6K | — | -168.6% |
| Gross Margin | 32.7% | — | 31.1% | — | 1.6pp |
| Net Margin | -22.4% | — | -3.5% | — | -18.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.59 | — | $-0.07 | — | -799.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$611.9K | — | -293.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$266.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$810.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.1K |
| Other Income/Expenses | -$310.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $9.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $33.1K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $33.1K |
| Stock-Based Compensation | $300.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$120.3K |
| Change in Working Capital | -$915.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$695.8K |
| Acquisitions (Net) | $11.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$684.8K |
| Net Debt Issuance | $924.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$74.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$46.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $329.9K |
| Other Current Assets | $102.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $957.4K |
| Short-Term Debt | $769.5K |
| Deferred Revenue | $201.7K |
| Other Current Liabilities | $46.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $160.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $511.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$629.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | -$121.3K |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |