| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | — | — | — |
| Op. Income | $370.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 38.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | 15.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$204.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $742.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $372.9K |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $372.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $372.9K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $370.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $368.1K |
| Income Tax Expense | $77.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $290.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $290.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $290.4K |
| D&A | $1.5K |
| EBIT | $370.0K |
| EBITDA | $371.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $742.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $372.9K |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $372.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $372.9K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $370.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $368.1K |
| Income Tax Expense | $77.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $290.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $290.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $290.4K |
| D&A | $1.5K |
| EBIT | $370.0K |
| EBITDA | $371.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $290.4K |
| Depreciation & Amortization | $1.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2.6K |
| Change in Working Capital | -$246.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $45.1K |
| Capital Expenditure | -$249.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$249.2K |
| Net Debt Issuance | $238.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$80.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $157.8K |
| FREE CASH FLOW | -$204.0K |
| Net Change in Cash | -$46.2K |