| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | $881M | $955M | 18.5% | 9.3% |
| Op. Income | -$477M | $90M | $202M | -627.8% | -336.7% |
| Gross Margin | 91.1% | 91.2% | 91.3% | -0.1pp | -0.2pp |
| Net Margin | -42.6% | 19.2% | 21.3% | -61.8pp | -63.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.04 | $0.75 | $0.90 | -372.0% | -326.7% |
| Free Cash Flow | -$631M | $209M | $299M | -401.6% | -310.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $951M |
| R&D Expenses | $1.1B |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $290M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.4B |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | -$477M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $657.0K |
| Other Income/Expenses | $87M |
| INCOME BEFORE TAX | -$390M |
| Income Tax Expense | $55M |
| Net Income from Continuing Ops | -$445M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$445M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$445M |
| D&A | $22M |
| EBIT | -$389M |
| EBITDA | -$367M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$445M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $57M |
| Deferred Income Tax | -$17M |
| Other Non-Cash Items | -$39M |
| Change in Working Capital | -$153M |
| OPERATING CASH FLOW | -$576M |
| Capital Expenditure | -$56M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $308M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $214M |
| Net Debt Issuance | -$911.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2.0B |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2.0B |
| FREE CASH FLOW | -$631M |
| Net Change in Cash | -$2.4B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $987M |
| Short-Term Investments | $532M |
| Net Receivables | $739M |
| Inventory | $101M |
| Other Current Assets | $208M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $788M |
| Goodwill | $156M |
| Intangible Assets | $114M |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $730M |
| Other Non-Current Assets | $279M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $148M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $558M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $299M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $328M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $191.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.4B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | -$950M |