| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $955M | $809M | $911M | 18.0% | 4.7% |
| Op. Income | $202M | $30M | $260M | 581.0% | -22.5% |
| Gross Margin | 91.3% | 91.3% | 93.2% | 0.0pp | -1.9pp |
| Net Margin | 21.3% | 2.7% | 17.7% | 18.6pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.90 | $0.10 | $0.72 | 835.6% | 25.0% |
| Free Cash Flow | $299M | -$133M | $162M | 325.8% | 84.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $955M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $872M |
| R&D Expenses | $401M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $670M |
| Cost & Expenses | $753M |
| OPERATING INCOME | $202M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $655.0K |
| Other Income/Expenses | $76M |
| INCOME BEFORE TAX | $278M |
| Income Tax Expense | $74M |
| Net Income from Continuing Ops | $204M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $204M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $204M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $278M |
| EBITDA | $299M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $955M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $872M |
| R&D Expenses | $401M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $670M |
| Cost & Expenses | $753M |
| OPERATING INCOME | $202M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $655.0K |
| Other Income/Expenses | $76M |
| INCOME BEFORE TAX | $278M |
| Income Tax Expense | $74M |
| Net Income from Continuing Ops | $204M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $204M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $204M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $278M |
| EBITDA | $299M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $204M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $55M |
| Deferred Income Tax | -$40M |
| Other Non-Cash Items | -$34M |
| Change in Working Capital | $102M |
| OPERATING CASH FLOW | $307M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $97M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$836.0K |
| Common Stock Repurchased | -$675.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | $299M |
| Net Change in Cash | $310M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.1B |
| Short-Term Investments | $292M |
| Net Receivables | $638M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $167M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.3B |
| PP&E (Net) | $775M |
| Goodwill | $156M |
| Intangible Assets | $135M |
| Long-Term Investments | $170M |
| Tax Assets | $533M |
| Other Non-Current Assets | $175M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $6.2B |
| Account Payables | $156M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $460M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $319M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $349M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $223.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.9B |
| Retained Earnings | -$212M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.2B |
| Total Debt | $40M |
| Net Debt | -$3.1B |