| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.4B | — | $3.0B | — | 13.7% |
| Op. Income | $600M | — | $638M | — | -6.0% |
| Gross Margin | 92.5% | — | 93.7% | — | -1.2pp |
| Net Margin | 10.0% | — | 31.8% | — | -21.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.52 | — | $4.27 | — | -64.4% |
| Free Cash Flow | $892M | — | $568M | — | 56.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.4B |
| Cost of Revenue | $253M |
| GROSS PROFIT | $3.1B |
| R&D Expenses | $1.6B |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $956M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.5B |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $600M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$70M |
| INCOME BEFORE TAX | $529M |
| Income Tax Expense | $188M |
| Net Income from Continuing Ops | $341M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $341M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $341M |
| D&A | $68M |
| EBIT | $532M |
| EBITDA | $600M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.4B |
| Cost of Revenue | $253M |
| GROSS PROFIT | $3.1B |
| R&D Expenses | $1.6B |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $956M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.5B |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $600M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$70M |
| INCOME BEFORE TAX | $529M |
| Income Tax Expense | $188M |
| Net Income from Continuing Ops | $341M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $341M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $341M |
| D&A | $68M |
| EBIT | $532M |
| EBITDA | $600M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $341M |
| Depreciation & Amortization | $68M |
| Stock-Based Compensation | $188M |
| Deferred Income Tax | $57M |
| Other Non-Cash Items | $117M |
| Change in Working Capital | $199M |
| OPERATING CASH FLOW | $970M |
| Capital Expenditure | -$78M |
| Acquisitions (Net) | $709.0K |
| Purchases of Investments | -$80M |
| Sales/Maturities of Investments | $79M |
| Other Investing Activities | -$709.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$59M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$794.0K |
| FREE CASH FLOW | $892M |
| Net Change in Cash | $894M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.0B |
| Short-Term Investments | $288M |
| Net Receivables | $645M |
| Inventory | $42M |
| Other Current Assets | $167M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.1B |
| PP&E (Net) | $766M |
| Goodwill | $156M |
| Intangible Assets | $129M |
| Long-Term Investments | $134M |
| Tax Assets | $458M |
| Other Non-Current Assets | $106M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $278M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $436M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $284M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $314M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $223.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.8B |
| Retained Earnings | -$437M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$2.9B |