| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $34M | — | -88.6% |
| Op. Income | -$160M | — | -$85M | — | -86.6% |
| Net Margin | -4565.5% | — | -252.3% | — | -4313.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.99 | — | $-1.03 | — | -93.2% |
| Free Cash Flow | -$142M | — | -$94M | — | -50.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $133M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $150M |
| Cost & Expenses | $163M |
| OPERATING INCOME | -$160M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$179M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$179M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$179M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$179M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$154M |
| EBITDA | -$141M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$179M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$15M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$141M |
| Capital Expenditure | -$698.0K |
| Acquisitions (Net) | -$22.0K |
| Purchases of Investments | $703.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $107M |
| Other Investing Activities | -$681.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $106M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $105M |
| FREE CASH FLOW | -$142M |
| Net Change in Cash | $70M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $179M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $205M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $232M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $62.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $396M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $403M |
| TOTAL LIABILITIES | $453M |
| Common Stock | $97.0K |
| Additional Paid-In Capital | $961M |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$221M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$221M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $232M |
| Total Debt | $396M |
| Net Debt | $217M |