| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$76.4K | -$79.4K | -$198.9K | 3.8% | 61.6% |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.02 | $-0.03 | 3.6% | 18.6% |
| Free Cash Flow | -$274.0K | -$276.9K | -$162.7K | 1.0% | -68.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $80.6K |
| SG&A Expenses | $80.6K |
| Other Expenses | $2.0K |
| Operating Expenses | $303.2K |
| Cost & Expenses | $303.2K |
| OPERATING INCOME | -$76.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $53.5K |
| Other Income/Expenses | -$326.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$402.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$402.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$402.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$402.9K |
| D&A | $584 |
| EBIT | -$76.4K |
| EBITDA | -$76.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$403.0K |
| Depreciation & Amortization | $584 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $330.0K |
| Change in Working Capital | -$2.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$75.3K |
| Capital Expenditure | -$198.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$189.1K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$379.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$379.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $146.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $146.0K |
| FREE CASH FLOW | -$274.0K |
| Net Change in Cash | $22.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $234.8K |
| Short-Term Investments | $140.2K |
| Net Receivables | $14.0K |
| Inventory | -$14.0K |
| Other Current Assets | $2 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $389.0K |
| PP&E (Net) | $1.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $400.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $49M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $316.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $831.6K |