| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$393.0K | -$76.3K | $109.4K | -414.9% | -459.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.02 | $0.01 | -35.4% | -665.9% |
| Free Cash Flow | -$284.0K | -$273.9K | -$134.5K | -3.7% | -111.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $115.1K |
| SG&A Expenses | $115.1K |
| Other Expenses | $278.0K |
| Operating Expenses | $504.9K |
| Cost & Expenses | $504.9K |
| OPERATING INCOME | -$393.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $53.5K |
| Other Income/Expenses | -$401.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$515.9K |
| Income Tax Expense | $167 |
| Net Income from Continuing Ops | -$515.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$167 |
| NET INCOME | -$516.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$516.3K |
| D&A | $78 |
| EBIT | -$114.8K |
| EBITDA | -$114.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$516.1K |
| Depreciation & Amortization | $78 |
| Stock-Based Compensation | $1.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $435.7K |
| Change in Working Capital | -$6.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$85.4K |
| Capital Expenditure | -$198.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$189.1K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$12.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $355.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $355.0K |
| FREE CASH FLOW | -$284.0K |
| Net Change in Cash | -$57.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $746.6K |
| Short-Term Investments | $112.5K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | -$115.7K |
| Other Current Assets | $13.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $872.5K |
| PP&E (Net) | $1.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | -$582 |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $582 |
| Other Current Liabilities | $57.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $51M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $285.9K |