| Metric | Q4 2015 | Q3 2015 | Q4 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16.7K | $111.8K | — | -85.1% | — |
| Op. Income | -$270.9K | -$360.7K | — | 24.9% | — |
| Gross Margin | 4.5% | 80.0% | — | -75.5pp | — |
| Net Margin | -1797.3% | -270.7% | — | -1526.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.03 | — | -14.4% | — |
| Free Cash Flow | -$214.7K | -$104.0K | — | -106.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16.7K |
| Cost of Revenue | $15.9K |
| GROSS PROFIT | $747 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$110.9K |
| General & Administrative | $223.2K |
| SG&A Expenses | $112.3K |
| Other Expenses | $65.4K |
| Operating Expenses | $177.7K |
| Cost & Expenses | $293.6K |
| OPERATING INCOME | -$270.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $106.2K |
| Other Income/Expenses | -$29.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$299.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$299.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$299.7K |
| Net Income Deductions | $1.6K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$301.4K |
| D&A | -$51.9K |
| EBIT | -$369.7K |
| EBITDA | -$369.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$299.9K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $11.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $125.8K |
| Change in Working Capital | -$51.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$214.7K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $38.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$28.9K |
| FREE CASH FLOW | -$214.7K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $906.0K |
| Short-Term Investments | $379.1K |
| Net Receivables | $11.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $69.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $49.7K |
| Other Current Liabilities | $36.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $223.6K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $223.6K |
| Common Stock | $51M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$906.0K |