| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30.0K | $17.0K | $711.0K | 76.5% | -95.8% |
| Op. Income | -$41M | -$44M | -$35M | 5.5% | -19.5% |
| Gross Margin | -883.3% | -4147.1% | -4106.2% | 3263.7pp | 3222.9pp |
| Net Margin | -156840.0% | -286417.6% | -5306.9% | 129577.6pp | -151533.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.08 | $-1.12 | $-0.97 | 3.6% | -11.3% |
| Free Cash Flow | -$43M | -$40M | -$27M | -6.6% | -56.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30.0K |
| Cost of Revenue | $295.0K |
| GROSS PROFIT | -$265.0K |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$47M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$47M |
| D&A | $295.0K |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$47M |
| Depreciation & Amortization | $295.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$317.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$317.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $854.0K |
| FREE CASH FLOW | -$43M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $192M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $327.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $213M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $119.0K |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $207M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $207M |
| TOTAL LIABILITIES | $238M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$468M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $444M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $213M |
| Total Debt | $209M |
| Net Debt | $16M |