| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17.0K | $274.0K | — | -93.8% | — |
| Op. Income | -$44M | -$36M | — | -23.3% | — |
| Gross Margin | -4147.1% | -162.8% | — | -3984.3pp | — |
| Net Margin | -286417.6% | -14932.5% | — | -271485.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.12 | $-0.95 | — | -17.9% | — |
| Free Cash Flow | -$40M | -$31M | — | -29.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17.0K |
| Cost of Revenue | $722.0K |
| GROSS PROFIT | -$705.0K |
| R&D Expenses | $37M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$5M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | -$225.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$9M |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | -$9M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $295.0K |
| EBIT | -$41M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $295.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$40M |
| Capital Expenditure | -$23.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $356.0K |
| FREE CASH FLOW | -$40M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $234M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $304.0K |
| Inventory | -$304.0K |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $244M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $254M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $149.0K |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $203M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $206M |
| TOTAL LIABILITIES | $239M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$421M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $436M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $254M |
| Total Debt | $206M |
| Net Debt | -$28M |