| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $457.1K | $356.7K | $0 | 28.1% | — |
| Op. Income | -$7M | -$2M | -$1M | -207.1% | -387.3% |
| Gross Margin | 7.2% | 68.4% | — | -61.2pp | — |
| Net Margin | -1388.0% | -117.9% | — | -1270.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-686.70 | $-1104.00 | $-21.50 | 37.8% | -3094.0% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$477.9K | -4.5% | -427.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $457.1K |
| Cost of Revenue | $424.0K |
| GROSS PROFIT | $33.0K |
| R&D Expenses | $299.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $508 |
| Interest Expense | $86.1K |
| Other Income/Expenses | $191.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $398.5K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$69 |
| EPS Diluted | -$687 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $398.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$350.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$678 |
| Acquisitions (Net) | $174.5K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $173.8K |
| Net Debt Issuance | -$65.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$771.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$631.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $99.1K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $671.0K |
| Other Current Assets | $583.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $990.7K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $989.4K |
| Short-Term Debt | $326.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $9.2K |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | -$14 |
| Accum. Other Comp. Income | -$562.1K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | -$91.4K |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$1M |