| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $356.7K | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$2M | -$1M | -$3M | -74.9% | 38.5% |
| Gross Margin | 68.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | -117.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1104.00 | $-192.00 | $-55.80 | -475.0% | -1878.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$1M | -1.8% | -69.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $356.7K |
| Cost of Revenue | $112.6K |
| GROSS PROFIT | $244.0K |
| R&D Expenses | $1.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $128.5K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1.5K |
| Interest Expense | $76.8K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$427.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$427.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$420.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$420.6K |
| D&A | $398.2K |
| EBIT | -$350.3K |
| EBITDA | $47.9K |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$1.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$420.6K |
| Depreciation & Amortization | $398.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $260.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$29.6K |
| Acquisitions (Net) | -$181.8K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$211.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$14.4K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$314.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$328.4K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $671.0K |
| Other Current Assets | $682.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $990.7K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | -$1M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $989.4K |
| Short-Term Debt | $486.9K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $705.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$333.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $9.2K |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | -$14 |
| Accum. Other Comp. Income | -$562.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | -$91.4K |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$518.2K |