| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | — | $16M | — | 18.4% |
| Op. Income | -$2M | — | -$4M | — | 43.5% |
| Gross Margin | 92.7% | — | 92.0% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -10.5% | — | -26.0% | — | 15.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | — | $-0.22 | — | 54.5% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$4M | — | 68.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $536.0K |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $234.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $234.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$62.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $282.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $282.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$157.0K |
| Change in Working Capital | -$388.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$647.0K |
| Capital Expenditure | -$500.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$407.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$414.0K |
| Net Debt Issuance | -$98.0K |
| Common Stock Repurchased | -$57.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$155.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $692.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $666.0K |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $575.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $884.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |