| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | — | $16M | — | -2.6% |
| Op. Income | -$4M | — | -$7M | — | 46.2% |
| Gross Margin | 92.0% | — | 78.6% | — | 13.4pp |
| Net Margin | -26.0% | — | -45.6% | — | 19.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | — | $-0.40 | — | 45.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $454.0K | — | -908.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $683.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $366.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | -$5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $124.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $285.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $285.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$192.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $97.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $97.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $608.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $749.0K |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $273.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $358.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $906.0K |
| Other Current Liabilities | $708.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | -$131M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |