| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $12M | — | -1.0% |
| Op. Income | -$3M | — | -$516.6K | — | -393.0% |
| Gross Margin | 65.0% | — | 65.1% | — | -0.1pp |
| Net Margin | -20.9% | — | -4.2% | — | -16.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.77 | — | $-0.16 | — | -381.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | $151.2K | — | -1042.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $87 |
| Interest Expense | $24.8K |
| Other Income/Expenses | -$26.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$820.0K |
| Income Tax Expense | $26.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $473.8K |
| Deferred Income Tax | $25.2K |
| Other Non-Cash Items | -$5.8K |
| Change in Working Capital | -$206.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$275.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$275.0K |
| Net Debt Issuance | -$400.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$94.1K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $17.5K |
| Other Current Assets | $115.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $570.6K |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $73.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $366.9K |
| Short-Term Debt | $193.3K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $834.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $834.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | -$81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $193.3K |
| Net Debt | -$1M |