| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $10M | — | 24.7% |
| Op. Income | -$516.6K | — | -$33M | — | 98.4% |
| Gross Margin | 65.1% | — | 73.0% | — | -7.9pp |
| Net Margin | -4.2% | — | -332.1% | — | 327.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | — | $-11.78 | — | 98.6% |
| Free Cash Flow | $151.2K | — | $693.4K | — | -78.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$516.6K |
| Interest Income | $2.4K |
| Interest Expense | $10.0K |
| Other Income/Expenses | -$9.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$535.0K |
| Income Tax Expense | -$9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$525.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$525.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$525.5K |
| D&A | $988.1K |
| EBIT | -$516.6K |
| EBITDA | $461.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$525.5K |
| Depreciation & Amortization | $988.1K |
| Stock-Based Compensation | $519.7K |
| Deferred Income Tax | $1.4K |
| Other Non-Cash Items | -$14.6K |
| Change in Working Capital | -$649.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $319.8K |
| Capital Expenditure | -$168.6K |
| Acquisitions (Net) | -$598.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $400 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$766.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $54.3K |
| FREE CASH FLOW | $151.2K |
| Net Change in Cash | -$392.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $43.7K |
| Other Current Assets | $257.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $482.1K |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $263.9K |
| Short-Term Debt | $386.7K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $183.3K |
| Deferred Revenue NC | $729.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $912.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $26.2K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | -$78M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $570.0K |
| Net Debt | -$2M |