| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $4M | — | 183.5% |
| Op. Income | -$33M | — | -$3M | — | -1068.0% |
| Gross Margin | 73.0% | — | 60.4% | — | 12.6pp |
| Net Margin | -332.1% | — | -76.1% | — | -256.0pp |
| EPS (Diluted) | $-11.78 | — | $-1.74 | — | -577.0% |
| Free Cash Flow | $693.4K | — | -$2M | — | 130.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $60.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$452.0K |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$32M |
| EPS | -$12 |
| EPS Diluted | -$12 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $396.3K |
| Deferred Income Tax | $32M |
| Other Non-Cash Items | $68.8K |
| Change in Working Capital | -$196.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $805.1K |
| Capital Expenditure | -$111.7K |
| Acquisitions (Net) | $335.8K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $7.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $320.9K |
| FREE CASH FLOW | $693.4K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $39.4K |
| Other Current Assets | $230.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $464.8K |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $51.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $144.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $724.2K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $724.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $25.3K |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | -$78M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$3M |