| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $3M | — | 11.1% |
| Op. Income | -$3M | — | -$3M | — | 8.6% |
| Gross Margin | 60.4% | — | 67.2% | — | -6.8pp |
| Net Margin | -76.1% | — | -91.1% | — | 15.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.74 | — | $-1.90 | — | 8.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$2M | — | -11.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $161.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $161.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$622.0K |
| Income Tax Expense | -$105.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $38.3K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $38.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $523.9K |
| Change in Working Capital | -$128.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$28.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$208.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $232.4K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$133.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $393.0K |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $62.8K |
| Other Current Assets | $543.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $81.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $24.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $242.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $348.3K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $150.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $91.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $91.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $12.3K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$393.0K |