| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $129M | $223M | — | -42.4% | — |
| Op. Income | $39M | $134M | — | -70.6% | — |
| Gross Margin | 78.7% | 88.7% | — | -10.1pp | — |
| Net Margin | 26.6% | 49.1% | — | -22.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.14 | $3.93 | — | -71.0% | — |
| Free Cash Flow | $77M | -$62M | — | 223.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$11M |
| Other Non-Cash Items | $49M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$925.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$148M |
| Sales/Maturities of Investments | $203M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $42M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $102M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $401M |
| Short-Term Investments | $412M |
| Net Receivables | $238M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $300M |
| Long-Term Investments | $108M |
| Tax Assets | $111M |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $572M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $454M |
| Deferred Revenue | $157M |
| Other Current Liabilities | $54M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $712M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $217M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $291M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $701.0K |
| Additional Paid-In Capital | $795M |
| Retained Earnings | $1.7B |
| Treasury Stock | -$1.7B |
| Accum. Other Comp. Income | $134.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $723M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $723M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $489M |
| Net Debt | $88M |