| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $223M | $264M | — | -15.2% | — |
| Op. Income | $134M | $104M | — | 29.1% | — |
| Gross Margin | 88.7% | 63.3% | — | 25.4pp | — |
| Net Margin | 49.1% | 31.0% | — | 18.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $3.93 | $2.88 | — | 36.5% | — |
| Free Cash Flow | -$62M | $41M | — | -250.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $223M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $198M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $199.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $110M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $110M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $110M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $146M |
| EBITDA | $163M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $223M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $198M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $199.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $110M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $110M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $110M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $146M |
| EBITDA | $163M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $110M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $18M |
| Other Non-Cash Items | -$31M |
| Change in Working Capital | -$172M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$130M |
| Sales/Maturities of Investments | $224M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $81M |
| Net Debt Issuance | -$137M |
| Common Stock Repurchased | -$35M |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$184M |
| FREE CASH FLOW | -$62M |
| Net Change in Cash | -$152M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $300M |
| Short-Term Investments | $461M |
| Net Receivables | $245M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $303M |
| Long-Term Investments | $35M |
| Tax Assets | $100M |
| Other Non-Current Assets | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $579M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $454M |
| Deferred Revenue | $170M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $699M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $166M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $240M |
| TOTAL LIABILITIES | $940M |
| Common Stock | $699.0K |
| Additional Paid-In Capital | $790M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | -$1.7B |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $697M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $697M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $489M |
| Net Debt | $189M |