| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $511.1K | $575.0K | 192.9% | 160.4% |
| Op. Income | -$1M | -$3M | -$3M | 54.6% | 58.2% |
| Gross Margin | 81.9% | 50.1% | 22.2% | 31.8pp | 59.7pp |
| Net Margin | -401.5% | 133.7% | -501.7% | -535.3pp | 100.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.45 | $-1.06 | $-5.07 | -225.5% | 32.0% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$2M | -11.6% | -45.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $270.5K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $553.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $181.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $360.1K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $7.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $182.5K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $182.5K |
| Stock-Based Compensation | $359.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$220.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$217.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$220.0K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$1 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $26.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $213.3K |
| Long-Term Investments | $719.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $298.2K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $141.2K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $951.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $255.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $20.2K |
| Additional Paid-In Capital | $64M |
| Retained Earnings | -$61M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $181.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $161.4K |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $1M |