| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $460.8K | $1M | 565.3% | 127.4% |
| Op. Income | -$21.9K | -$2M | -$3M | 99.1% | 99.4% |
| Gross Margin | 92.2% | 55.7% | 60.8% | 36.4pp | 31.4pp |
| Net Margin | -1.1% | -471.0% | -254.9% | 469.8pp | 253.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-4.82 | $-10.99 | 98.7% | 99.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$4M | -$1M | 32.1% | -106.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $239.3K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $605.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $189.7K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$21.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9.8K |
| Other Income/Expenses | -$13.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$35.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$35.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35.2K |
| D&A | $189.7K |
| EBIT | -$25.4K |
| EBITDA | $164.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35.2K |
| Depreciation & Amortization | $189.7K |
| Stock-Based Compensation | $148.0K |
| Deferred Income Tax | $2.1K |
| Other Non-Cash Items | $50.2K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$162.4K |
| Acquisitions (Net) | -$169 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $169 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$162.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $621.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $619.1K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $770.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $31.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $214.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $686.8K |
| Short-Term Debt | $270.7K |
| Deferred Revenue | $87.5K |
| Other Current Liabilities | $178.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $903.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $258.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $82.4K |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | -$44M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $206.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $161.4K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$2M |