| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $500.4K | $573.7K | $460.8K | -12.8% | 8.6% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$2M | 7.9% | -10.2% |
| Gross Margin | 50.6% | 48.6% | 55.7% | 1.9pp | -5.2pp |
| Net Margin | -519.3% | -466.9% | -471.0% | -52.3pp | -48.3pp |
| EPS (Diluted) | $-3.19 | $-3.97 | $-4.82 | 19.6% | 33.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$4M | 21.9% | 50.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $500.4K |
| Cost of Revenue | $247.4K |
| GROSS PROFIT | $253.0K |
| R&D Expenses | $564.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $181.2K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16.8K |
| Other Income/Expenses | $27.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $181.2K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $181.2K |
| Stock-Based Compensation | $307.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $52.7K |
| Change in Working Capital | $458.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$207.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$200.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$207.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$34.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$157.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $659.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $968.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $192.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $41.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $182.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $953.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $251.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $113.8K |
| Additional Paid-In Capital | $57M |
| Retained Earnings | -$56M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $175.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $750.4K |
| Minority Interest | $161.4K |
| TOTAL EQUITY | $911.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $491.2K |