| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $5M | — | -15.3% |
| Op. Income | -$8M | — | -$12M | — | 34.7% |
| Gross Margin | 80.0% | — | 66.8% | — | 13.1pp |
| Net Margin | -167.5% | — | -224.5% | — | 57.1pp |
| EPS (Diluted) | $-16.07 | — | $-38.32 | — | 58.1% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$7M | — | -17.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $914.2K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $244.6K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $73.3K |
| Other Income/Expenses | $238.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$13.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $232.6K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$16 |
| EPS Diluted | -$16 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $789.0K |
| Stock-Based Compensation | $763.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $104.9K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$779.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$397.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$401.7K |
| Net Debt Issuance | -$29.7K |
| Common Stock Repurchased | -$78.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $686.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $654.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $221.2K |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10.8K |
| Other Current Liabilities | $359.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $953.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $256.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $91.4K |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | -$51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $139.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $161.4K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$2M |