| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $451M | $449M | $414M | 0.5% | 9.0% |
| Op. Income | $103M | $50M | $82M | 108.2% | 25.5% |
| Gross Margin | 23.1% | 11.2% | 20.1% | 11.9pp | 3.0pp |
| Net Margin | 19.8% | 10.7% | 16.6% | 9.1pp | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.71 | $0.95 | $1.35 | 80.0% | 26.7% |
| Free Cash Flow | -$200M | -$150M | -$59M | -32.8% | -240.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $451M |
| Cost of Revenue | $347M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $752.0K |
| Operating Expenses | $752.0K |
| Cost & Expenses | $348M |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $98M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $130M |
| EBITDA | $186M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $451M |
| Cost of Revenue | $347M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $752.0K |
| Operating Expenses | $752.0K |
| Cost & Expenses | $348M |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $98M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $130M |
| EBITDA | $186M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $90M |
| Depreciation & Amortization | $56M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$14M |
| Other Non-Cash Items | $41M |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | $146M |
| Capital Expenditure | -$346M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $22M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$324M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$42M |
| Other Financing Activities | -$54.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $189M |
| FREE CASH FLOW | -$200M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $170M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $285M |
| Inventory | $200M |
| Other Current Assets | $135M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $814M |
| PP&E (Net) | $6.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $166M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.9B |
| TOTAL ASSETS | $8.7B |
| Account Payables | $206M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $101M |
| Other Current Liabilities | $113M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $526M |
| Long-Term Debt | $2.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $867M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.5B |
| Common Stock | $1.1B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.2B |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $3.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.7B |
| Total Debt | $2.8B |
| Net Debt | $2.7B |