| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $449M | $412M | $430M | 9.0% | 4.5% |
| Op. Income | $50M | $37M | $68M | 34.8% | -27.2% |
| Gross Margin | 11.2% | 9.2% | 16.1% | 2.1pp | -4.9pp |
| Net Margin | 10.7% | 7.6% | 13.1% | 3.1pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.95 | $0.61 | $1.11 | 55.7% | -14.4% |
| Free Cash Flow | -$150M | -$79M | -$209M | -90.4% | 28.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $449M |
| Cost of Revenue | $399M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $696.0K |
| Operating Expenses | $696.0K |
| Cost & Expenses | $399M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | $55M |
| EBIT | $76M |
| EBITDA | $131M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $449M |
| Cost of Revenue | $399M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $696.0K |
| Operating Expenses | $696.0K |
| Cost & Expenses | $399M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | $55M |
| EBIT | $76M |
| EBITDA | $131M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $48M |
| Depreciation & Amortization | $55M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$19M |
| Other Non-Cash Items | $40M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | $110M |
| Capital Expenditure | -$260M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$235M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$45M |
| FREE CASH FLOW | -$150M |
| Net Change in Cash | -$170M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $158M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $242M |
| Inventory | $180M |
| Other Current Assets | $180M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $780M |
| PP&E (Net) | $5.8B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $156M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.6B |
| TOTAL ASSETS | $8.3B |
| Account Payables | $200M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $106M |
| Other Current Liabilities | $137M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $505M |
| Long-Term Debt | $2.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $875M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $890M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.3B |
| Total Debt | $2.8B |
| Net Debt | $2.7B |