| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | — | $27M | — | -8.5% |
| Op. Income | $17M | — | $18M | — | -7.5% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 10.6% | — | -8.7% | — | 19.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | $-0.17 | — | 205.9% |
| Free Cash Flow | $21M | — | $20M | — | 5.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $512.3K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $270.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | -$17M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $512.3K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $270.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | -$17M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | -$11M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | $4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$145M |
| Sales/Maturities of Investments | $154M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | -$19M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $234M |
| Tax Assets | $246M |
| Other Non-Current Assets | -$234M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $246M |
| TOTAL ASSETS | $246M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | -$218M |
| Other Current Liabilities | $218M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $153M |
| Deferred Tax Liabilities | -$153M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $147M |
| TOTAL LIABILITIES | $153M |
| Common Stock | $14.4K |
| Additional Paid-In Capital | $204M |
| Retained Earnings | -$110M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $94M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $94M |
| Minority Interest | $138M |
| TOTAL EQUITY | $94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $246M |
| Total Debt | $147M |
| Net Debt | $144M |