| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $65M | — | 8.6% | — |
| Op. Income | -$10M | -$11M | — | 9.8% | — |
| Gross Margin | 77.6% | 76.6% | — | 1.0pp | — |
| Net Margin | -14.9% | -17.0% | — | 2.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.32 | — | 6.3% | — |
| Free Cash Flow | $2M | $3M | — | -47.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $41M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $224.0K |
| Interest Expense | $97.0K |
| Other Income/Expenses | -$238.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $326.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$83.0K |
| Other Non-Cash Items | $880.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$23M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$209.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$478.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $53M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $164M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $38M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $248M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $83M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $115M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $918.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $126M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $355M |
| Retained Earnings | -$232M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$533.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $122M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $122M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $248M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$60M |