| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $31M | — | 6.1% | — |
| Op. Income | -$15M | -$14M | — | -5.3% | — |
| Gross Margin | 75.7% | 76.8% | — | -1.0pp | — |
| Net Margin | -58.1% | -75.3% | — | 17.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.37 | — | 18.9% | — |
| Free Cash Flow | -$11M | -$24M | — | 52.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $820.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$518.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $983.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$11M |