| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $27M | — | 15.7% | — |
| Op. Income | -$14M | -$16M | — | 11.7% | — |
| Gross Margin | 76.8% | 72.4% | — | 4.4pp | — |
| Net Margin | -75.3% | -78.0% | — | 2.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.33 | — | -12.1% | — |
| Free Cash Flow | -$24M | -$24M | — | 0.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $120.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $326.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $326.0K |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | -$24M |