| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | $72M | $66M | 1.9% | 11.5% |
| Op. Income | $16M | $19M | $19M | -16.8% | -18.8% |
| Gross Margin | 62.6% | 67.7% | 76.3% | -5.1pp | -13.7pp |
| Net Margin | 16.9% | 20.9% | 22.8% | -4.0pp | -5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.73 | $0.88 | $0.90 | -17.0% | -18.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$13M | -$69M | 89.6% | 98.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $606.0K |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $65M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $606.0K |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $65M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $765.0K |
| Deferred Income Tax | $773.0K |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$16M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$50M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$71M |
| Net Debt Issuance | $73M |
| Common Stock Repurchased | -$645.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$92M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$86M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $326M |
| Short-Term Investments | $134M |
| Net Receivables | $171M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $631M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $34M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $3.7B |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $175M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $138M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $292M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $302M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $175.0K |
| Additional Paid-In Capital | $173M |
| Retained Earnings | $357M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $524M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $524M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | -$179M |