| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.1K | $2.7K | $14.9K | 51.4% | -72.2% |
| Op. Income | -$2M | -$1M | -$786.2K | -79.8% | -151.6% |
| Gross Margin | -87.4% | -168.2% | 58.4% | 80.8pp | -145.8pp |
| Net Margin | -49485.1% | -45200.8% | -5696.1% | -4284.2pp | -43788.9pp |
| EPS (Diluted) | $-64.03 | $-37.27 | $-25.70 | -71.8% | -149.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$966.3K | -$721.4K | -223.3% | -333.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.1K |
| Cost of Revenue | $7.8K |
| GROSS PROFIT | -$3.6K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $618.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $77.0K |
| Other Income/Expenses | -$75.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $6.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$64 |
| EPS Diluted | -$64 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $6.5K |
| Stock-Based Compensation | -$49.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $180.7K |
| Change in Working Capital | $723.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $790.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $782.4K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$409.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $918.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2.3K |
| Inventory | $674.1K |
| Other Current Assets | $286.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $158.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $158.6K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $694.7K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $232.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $3.3K |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | -$54M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $5M |