| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14.7K | $3.9K | $1.9K | 276.9% | 653.8% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | 2.8% | -16.5% |
| Gross Margin | 43.7% | -134.8% | -291.0% | 178.5pp | 334.7pp |
| Net Margin | -11182.4% | -44830.2% | -68826.4% | 33647.8pp | 57644.0pp |
| EPS (Diluted) | $-3.06 | $-15.98 | $-16.47 | 80.9% | 81.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$990.1K | -$1M | -117.2% | -110.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14.7K |
| Cost of Revenue | $8.3K |
| GROSS PROFIT | $6.4K |
| R&D Expenses | $509.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $118.4K |
| Other Income/Expenses | -$118.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $3.7K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3.7K |
| Stock-Based Compensation | $96.1K |
| Deferred Income Tax | -$783.0K |
| Other Non-Cash Items | $906.7K |
| Change in Working Capital | -$721.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$8.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.8K |
| Net Debt Issuance | -$50.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14.7K |
| Inventory | $670.3K |
| Other Current Assets | $696.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $541.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $415.1K |
| Short-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $108.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $460.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $63.6K |
| Additional Paid-In Capital | $74M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$6M |