| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.2K | $4.1K | $7.5K | -22.9% | -57.2% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$674.4K | 27.7% | -112.0% |
| Gross Margin | -164.0% | -87.4% | -70.1% | -76.6pp | -93.9pp |
| Net Margin | -49165.7% | -49485.1% | -6705.7% | 319.3pp | -42460.1pp |
| EPS (Diluted) | $-30.41 | $-64.03 | $-15.14 | 52.5% | -100.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$717.5K | 41.8% | -153.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.2K |
| Cost of Revenue | $8.4K |
| GROSS PROFIT | -$5.2K |
| R&D Expenses | $434.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $990.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $143.6K |
| Other Income/Expenses | -$143.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $6.4K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$31 |
| EPS Diluted | -$30 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $6.4K |
| Stock-Based Compensation | $145.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$19.8K |
| Change in Working Capital | -$370.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$7.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.2K |
| Net Debt Issuance | -$38.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $17.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $677.7K |
| Other Current Assets | $40.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $130.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $130.8K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $455.7K |
| Short-Term Debt | $130.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $389.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $138.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $8.2K |
| Additional Paid-In Capital | $59M |
| Retained Earnings | -$56M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$3M |