| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7.5K | $14.9K | — | -49.9% | — |
| Op. Income | -$674.4K | -$786.2K | — | 14.2% | — |
| Gross Margin | -70.1% | 58.4% | — | -128.5pp | — |
| Net Margin | -6705.7% | -5696.1% | — | -1009.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-15.14 | $-25.70 | — | 41.1% | — |
| Free Cash Flow | -$717.5K | -$721.4K | — | 0.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7.5K |
| Cost of Revenue | $12.7K |
| GROSS PROFIT | -$5.2K |
| R&D Expenses | $401.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $268.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $669.2K |
| Cost & Expenses | $681.9K |
| OPERATING INCOME | -$674.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $77.6K |
| Other Income/Expenses | $172.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$501.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$501.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$501.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$501.9K |
| D&A | $7.0K |
| EBIT | -$424.2K |
| EBITDA | -$417.3K |
| EPS | -$15 |
| EPS Diluted | -$15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$501.9K |
| Depreciation & Amortization | $7.0K |
| Stock-Based Compensation | $1.6K |
| Deferred Income Tax | -$250.2K |
| Other Non-Cash Items | $1.6K |
| Change in Working Capital | $24.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$717.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$717.5K |
| Net Change in Cash | -$717.5K |