| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $86M | $82M | 4.8% | 10.3% |
| Op. Income | $1M | -$8M | -$13M | 114.1% | 108.8% |
| Gross Margin | 33.5% | 31.6% | 27.5% | 1.9pp | 6.0pp |
| Net Margin | 1.3% | -9.4% | -15.4% | 10.7pp | 16.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.09 | $-0.14 | 113.6% | 108.3% |
| Free Cash Flow | $10M | $5M | -$26M | 83.5% | 137.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $60M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $101.0K |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16.0K |
| Other Income/Expenses | $15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $719.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $60M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $101.0K |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16.0K |
| Other Income/Expenses | $15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $719.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $709.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$250.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$260.0K |
| Net Debt Issuance | -$12.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $176.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $62.0K |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $73M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $158M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $309.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $202M |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $78M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $602M |
| Retained Earnings | -$479M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $123M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $123M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $202M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$3M |