| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | $93M | $99M | -1.0% | -6.7% |
| Op. Income | $313.0K | $3M | $57.0K | -89.2% | 449.1% |
| Gross Margin | 37.3% | 40.4% | 38.7% | -3.1pp | -1.4pp |
| Net Margin | 0.8% | 4.1% | 0.2% | -3.3pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.03 | $0.00 | -80.2% | 318.8% |
| Free Cash Flow | -$624.0K | -$826.0K | $15M | 24.5% | -104.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $92M |
| OPERATING INCOME | $313.0K |
| Interest Income | $583.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $555.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $868.0K |
| Income Tax Expense | $110.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $758.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $758.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $758.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $313.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $92M |
| OPERATING INCOME | $313.0K |
| Interest Income | $583.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $555.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $868.0K |
| Income Tax Expense | $110.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $758.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $758.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $758.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $313.0K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $760.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $479.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$504.0K |
| Capital Expenditure | -$120.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$120.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$624.0K |
| Net Change in Cash | -$624.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $94M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $216M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $181.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $242M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $925.0K |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $45M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$477M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $667M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $242M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$65M |