| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $99M | $93M | $86M | 6.7% | 15.2% |
| Op. Income | $57.0K | -$4M | -$8M | 101.4% | 100.7% |
| Gross Margin | 38.7% | 38.3% | 31.6% | 0.4pp | 7.1pp |
| Net Margin | 0.2% | -4.4% | -9.4% | 4.5pp | 9.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.04 | $-0.09 | 103.9% | 101.9% |
| Free Cash Flow | $15M | $3M | $5M | 411.7% | 184.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $99M |
| OPERATING INCOME | $57.0K |
| Interest Income | $94.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $127.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $184.0K |
| Income Tax Expense | $19.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $165.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $165.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $165.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $57.0K |
| EBITDA | $57.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $99M |
| OPERATING INCOME | $57.0K |
| Interest Income | $94.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $127.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $184.0K |
| Income Tax Expense | $19.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $165.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $165.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $165.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $57.0K |
| EBITDA | $57.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $165.0K |
| Depreciation & Amortization | $706.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$93.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$93.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $75M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $173M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $253.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $209M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $618M |
| Retained Earnings | -$484M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $134M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $134M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $209M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | -$30M |