| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | $90M | $81M | 12.0% | 23.7% |
| Op. Income | -$4M | -$10M | -$22M | 60.5% | 82.6% |
| Gross Margin | 78.8% | 74.2% | 71.4% | 4.6pp | 7.3pp |
| Net Margin | 0.3% | -14.4% | -20.6% | 14.7pp | 20.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.14 | $-0.21 | 103.1% | 102.1% |
| Free Cash Flow | $28M | $14M | — | 100.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $341.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $341.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $341.0K |
| D&A | $94.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $341.0K |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $115.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$315.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$18.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18.0K |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | $31M |